Prečo sa v roku 2019 v Trnave zvýšili dane z nehnuteľností? Mesto nikdy riadne a priamo neodôvodnilo toto razantné zvýšenie daní na ich hornú hranicu…
V roku 2020 sa však na daniach vybralo o 3,8 milióna EUR viac ako v predošlom roku. Kam tieto peniaze pôjdu? Zámerom je bezhlavo nakupovať pozemky a realizovať budovateľské plány primátora.
„Garantujem vám, že keď všetci kľaknú, my stále budeme stáť.” – Peter Bročka, zasadnutie mestského zastupiteľstva, 2021.
Ak parafrázujem slová Petra Bročku zo zasadnutia mestského zastupiteľstva, tvrdí, že Trnava bude neprekonateľným, najbohatším mestom, keď iné mestá zažijú akýsi „ekonomický pád”.
Čo takéto tvrdenie garantuje obyvateľom Trnavy? Bohatstvo mesta definované na základe veľkolepých projektov nehovorí o blahu či bohatstve bežných obyvateľov. Chceme naozaj z mesta spraviť jediný bohatý ekonomický subjekt?
Dane považujem za základ celej ekonomiky mesta. Ak sa s nimi hospodári správne, mesto má dostatočnú rezervu i naplnený svoj rozvojový potenciál. Nie však za cenu vyťahovania peňazí z vrecák občanov a naberania vysokých úverov. Cestou k vyrovnanému rozpočtu je rozvážny výber a počet projektov, ktoré mesto v nasledujúcich obdobiach môže a bude realizovať. Robiť Trnavu naoko najbohatším mestom nie je mojím zámerom.
Po mojom doplnení témy odporúčam prečítať si zopár slov o tlačovej besede, ktorá sa konala minulý týždeň. Na článok od Trnavský Hlas prikladám link.
V prípade akéhokoľvek problému, o ktorom ma chcete informovať, mi neváhajte napísať súkromnú správu. Rád si s vami sadnem a urobím, čo bude v mojich silách.