Oplatí sa v Trnave podnikať?

Téma vysokej dane z nehnuteľností sa dotýka všetkých obyvateľov Trnavy. Tých, ktorí tu bývajú, ale aj tých, ktorí tu napĺňajú svoj podnikateľský plán a poskytujú prácu Trnavčanom.

Práve kvôli pracovným miestam je dôležité, aby sme sem priťahovali aj vynaliezavých ľudí, ktorých činnosť zabezpečuje prirodzený rozvoj ekonomiky mesta.

Už som vám graficky znázornil, aký dopad malo zvýšenie daní na rodiny, ktoré žijú v priemerne veľkých bytoch či rodinných domoch. Keďže výška dane z nehnuteľností sa líši v prípade bytových a nebytových priestorov, znázorníme si tentokrát situáciu nebytových priestorov.

PREDTÝM (v roku 2019) činila ročná výška dane z nehnuteľností nebytových priestorov 3,50 eur/m². Podnikateľ, ktorý v tomto čase vlastnil štandardné kancelárske priestory (cca 100m²) zaplatil tak 350 eur ročne.

V prípade veľkých výrobných hál (cca 1000 m²), ktoré sa nachádzajú na perifériách Trnavy, odvádzal vlastník týchto nebytových priestorov ročnú daň vo výške 3 500 eur.

AKTUÁLNE zaplatí vlastník nebytových priestorov až 500 eur ročne v prípade štandardných kancelárskych priestorov (cca 100m²) a až 5000 eur ročne v prípade veľkých výrobných hál (cca 1000 m²).

Či už je podnikateľ vlastníkom nebytových priestorov alebo si ich len prenajíma, vysoká daň z nehnuteľností sa zaručene ukáže na jeho rozpočte. Ako? Vo forme jednorazového zaplatenia prehnane veľkej sumy či pravidelnou prirážkou k mesačnému nájomnému.

Ak chceme, aby sa lepšie žilo obyvateľom Trnavy, musíme zabezpečiť prirodzený rast ekonomiky mesta. Ten sa ale nedosiahne umelým zvyšovaním daní. Nájdime spolu súlad, ktorý bude vyhovovať všetkým skupinám obyvateľov.Aký je váš názor?

V prípade akéhokoľvek problému, o ktorom ma chcete informovať, mi neváhajte napísať súkromnú správu.

Rád si s vami sadnem a urobím, čo bude v mojich silách.

Kontakt Marián Galbavý

Marián Galbavý

Kandidát na post primátora Trnavy