(Ne)efektívne premiestnenie Trnavskej tržnice

Trhovnícka tradícia je súčasťou Trnavy už niekoľko storočí. Naše mesto vzniklo na prelome starých obchodných ciest ako kupecká osada, ktorá do svojej pokladnice získavala príjmy z cla, daní a najmä trhových poplatkov. Trh, ktorý aktuálne už niekoľko rokov sídli na Mestskom zimnom štadióne je jednoznačným dôkazom toho, že my, Trnavčania, túto tradíciu plne rozvíjame.

Vedenie mesta však hodlá spraviť radikálnu zmenu. Rozhodlo sa premiestniť trhovisko do užšieho centra mesta, pričom uvažuje najmä o Trojičnom námestí. Táto zmena by mala prebehnúť už v apríli tohto roku (2022).

Predstava vedenia je nepopierateľne lákavá, avšak má hneď vysoké množstvo úskalí (nielen pre trhovníkov). Preto rozmýšľam, či nie je len ďalším unáhleným rozhodnutím.

Za prvé riziko zmeny miesta tržnice považujem statickú dopravnú situáciu v centre mesta. Akým spôsobom budú predajcovia parkovať už v tak „úzkom” výbere miest? Najmä, ak potrebujú mať svoje dodávky/autá v dosahu. A čo kupujúci, ktorí nakupujú vo väčších množstvách (napr. priesady do celej záhrady) či starší – pravidelní návštevníci?

Ďalej možno rozprávať o prístupnosti toaliet pre trhovníkov či dostupnosti vody, atď.

Na všetky tieto problémy vedenie mesta dokonca upozornili sami trhovníci po tom ako sa o danej zmene dozvedeli. Vzhľadom na nereakciu mesta som bol ako opozičný poslanec kontaktovaný a som rozhodnutý im pomôcť. Priatelia, chcem sa vás preto spýtať na názor.

Súhlasíte so zmenou trhoviska? Dajte mi vedieť v komentároch či priamej reakcii na status na Facebooku.

V prípade akéhokoľvek problému, o ktorom ma chcete informovať, mi neváhajte napísať súkromnú správu.

Rád si s vami sadnem a urobím, čo bude v mojich silách.

Kontakt Marián Galbavý

Marián Galbavý

Kandidát na post primátora Trnavy