DETI NEMÔŽU BYŤ EXPERIMENTOM MESTA

Na tlačovej konferencii som v piatok spolu s rodičmi detí, ktoré navštevujú školu prezentoval vyjadrenie k problematickej novostavbe ZŠ Bottovej.


Budova, ktorá kandiduje v súťaži Stavba roka a mesto stála nemalé peniaze sa dnes neprimerane prehrieva a deťom spôsobuje ťažkosti s učením a nepridáva ani ich zdravotnému stavu. Mali by sme si klásť otázku, či sú peniaze mesta využívané skutočne v prospech nás obyvateľov a detí, alebo slúžia len na prezentáciu vedenia mesta a na prihlasovanie sa do rôznych architektonických súťaží.
Rodičia sa obracali na súčasné vedenie mesta už skôr, ale to ich ignorovalo. Situácia sa začala riešiť až podaním sťažnosti na hygienu.

Zdroj foto: trnavskyhlas.sk, Ján Král


Stavba je nefunkčná hneď z viacerých dôvodov. Orientácia budovy je na juhovýchod. To znamená, že do budovy svieti slnko počas celého dňa od ôsmej. Slnko sa do budovy dostáva cez veľkorysé okná a je logické, sa priestor prehrieva. Napriek tomu bola zvolená na vetranie rekuperácia. V prípade administratívnych a verejných budov v Trnave je to experiment, doposiaľ rekuperácia vo verejných budovách nebola použitá. Je zarmucujúce a zároveň poburujúce, že mesto sa rozhodlo vyskúšať novú techniku práve na deťoch.


Naviac, rekuperácia podľa expertov nemá žiadne chladenie a teda situácia musí byť vyriešená nainštalovaním klimatizačnej jednotky.
Na tú však máme rôzne názory, keďže práve u detí môžu klimatizácie spôsobovať rôzne riziká respiračných chorôb. Klimatizácie sú tiež náročné na údržbu, musia sa pravidelne čistiť a náklady na prevádzku budovy musí hradiť práve škola, ktorá by mohla peniaze využiť prospešnejším spôsobom.


Keďže riešenie situácie inštaláciou klimatizácie považujem za mimoriadne rizikové, zastávam názor, že rodičia by mali mať možnosť vyjadriť sa, či chcú, aby sa ich deti pohybovali v klimatizovaných priestoroch.
Za vrchol arogancie súčasného vedenia mesta ale pokladám výrok, ktorý zaznel po našej tlačovej konferencii: „Chyba nie je v budove, ale v riaditeľke školy.“ Mesto sa nie len zbavuje zodpovednosti za problémy, ktoré spôsobilo, ale vinu prikladá riaditeľke školy, ktorú práve samo mesto dostalo do problémov tým, že jej darovalo tento danajský dar – nefunkčnú budovu a nefunkčnú rekuperáciu.

Ak ste nezachytili včerajšiu tlačovú konferenciu, neváhajte si ju spätne pozrieť tu:

V prípade akéhokoľvek problému, o ktorom ma chcete informovať, mi neváhajte napísať súkromnú správu.

Rád si s vami sadnem a urobím, čo bude v mojich silách.

Kontakt Marián Galbavý

Marián Galbavý

Kandidát na post primátora Trnavy